biurko pióro segregator

Prawa pracownicze ucierpiały przez koronowirusa. Tak źle nie było od siedmiu lat.

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych oceniła ponad 140 państw świata pod kątem praw pracowniczych. W najgorszych z nich dochodzi nie tylko utrudnia się założenie związku zawodowego, ale dochodzi też do porwań, morderstw i brutalnego tłumienia protestów pracowników. Najlepsze kraje otrzymały ocenę 1, a najgorsze 5 i 5+. Polska trafiła do grupy z oceną 3. Pandemia negatywnie wpłynęła na przestrzeganie praw pracowniczych na całym świecie.

Tak źle pod kątem praw pracowniczych nie było na świecie od co najmniej siedmiu lat. Potwierdza to nowa – siódma już – edycja Global Rights Index, czyli raportu dotyczącego praw pracowniczych przygotowanego przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych (ang. ang. International Trade Union Confederation, ITUC). Polska nie ma się czym pochwalić. Według autorów raportu regularnie dochodzi w naszym kraju do łamania praw osób zatrudnionych, a pandemia koronawirusa zachęca tylko firmy do nieprzestrzegania praw pracowników.

Z danych ITUC wynika, że ok. 2,5 mld osób na świecie, czyli ponad 60 proc. całej siły roboczej świata, to pracownicy zatrudnieni w szarej strefie – bez umów, zleceń i jakiejkolwiek opieki czy ubezpieczeń.

Najgorzej oceniane kraje

W tegorocznym raporcie najgorzej ocenione zostały: Bangladesz, Brazylia, Egipt, Filipiny, Honduras, Indie, Kazachstan, Kolumbia, Turcja i Zimbabwe. Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych ocenia podejście do praw pracowniczych w 144 państwach świata.

“Tendencja do ograniczania przez rządy i pracodawców praw pracowników poprzez ograniczanie negocjacji zbiorowych, ograniczanie prawa do strajku i wykluczanie pracowników ze związków zawodowych została pogłębiona przez wzrost liczby krajów, które utrudniają rejestrację związków zawodowych” – czytamy w komunikacie ITUC.

Wzrost liczby krajów, które odmawiają lub ograniczają wolność słowa, wskazuje na kruchość demokracji. Liczba krajów ograniczających dostęp do wymiaru sprawiedliwości pozostaje na niedopuszczalnie wysokim poziomie w ubiegłym roku 
– dodają autorzy raportu.

Pozycja Polski

W rankingu państwa dzielone są na sześć kategorii:

1 – sporadyczne naruszenia praw pracowniczych

2 – powtarzające się naruszenia praw pracowniczych

3 – regularne naruszenia praw pracowniczych

4 – systematyczne naruszenia praw pracowniczych

5 – brak gwarancji praw

5+ – brak gwarancji praw z powodu rozpadu praworządności

Polska trafiła do grupy “trójkowej”. Znaleźć można tam również: Albanię, Bułgarię, Gruzję, Rosję czy Wielką Brytanię. W 2019 roku Polska również znalazła się w tej grupie.

Wpływ pandemii na prawa pracownicze

– Widzimy, że niektóre kraje posuwają się jeszcze dalej, a pod przykrywką wprowadzenia środków na rzecz walki z pandemią koronawirusa realizują swój program ograniczania praw pracowniczych – powiedziała w rozmowie z Agencją Reutera Sharan Burrow z Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych. – To musi się skończyć. Trzeba odwrócić ten trend – dodała.

Aktywiści i naukowcy ostrzegali przed ograniczaniem praw pracowniczych w globalnych łańcuchach dostaw w czasie pandemii. Pracownicy zmuszani są do akceptowania gorszych warunków zatrudnienia przy mniejszej liczbie dostępnych miejsc pracy. Szefów fabryk oskarża się o wykorzystywania kryzysu do zwalniania członków związków zawodowych.

Zdaniem ITUC od czasu wybuchu pandemii COVID-19 wiele krajów, w tym Brazylia, Indie i Mauritius, zmieniło prawo pracy, by pobudzić sektor prywatny – wszystko kosztem pracowników.

Kilka stanów w Indiach, na przykład, zawiesza przepisy dotyczące dopuszczalnej długości dnia pracy, minimalnej płacy i związków zawodowych. Brazylia z kolei przyjęła w marcu rozporządzenie, które odmawia milionom pracowników prawa do rokowań zbiorowych.

Inne informacje z raportu dot. praw pracowniczych

Bliski Wschód i Afryka Północna to od siedmiu lat – czyli od momentu publikacji pierwszej edycji raportu – najgorszy region na świecie dla osób pracujących. Powodem jest brak bezpieczeństwa związany z konfliktami w Palestynie, Syrii, Jemenie i Libii. ITUC zaznacza, że region ten jest również najbardziej regresywny pod względem reprezentacji pracowników i praw związkowych.

Dochodziło też do zabójstw pracowników – w tym podczas protestów związków zawodowych – w dziewięciu krajach: Boliwii, Brazylii, Chile, Ekwadorze, Filipinach, Hondurasie, Iraku, Kolumbii i Republice Afryki Południowej.

Co jeszcze ustalili eksperci:

  • 85 proc. krajów naruszyło prawo do strajku,
  • 80 proc. krajów naruszyło prawo do negocjacji zbiorowych,
  • zwiększyła się liczba krajów, które utrudniały rejestrację związków zawodowych,
  • trzy nowe kraje znalazły się na liście dziesięciu najgorszych krajów dla pracowników (Egipt, Honduras, Indie),
  • liczba krajów, które odmówiły lub ograniczyły wolność słowa, wzrosła z 54 w 2019 r. do 56 w 2020 r.,
  • pracownicy byli narażeni na przemoc w 51 krajach,
  • w 72 proc. krajów pracownicy nie mieli żadnego lub mieli ograniczony dostęp do wymiaru sprawiedliwości,
  • pracownicy doświadczyli arbitralnych aresztowań i zatrzymań w 61 krajach. 

Autor: Adam Turek

Źródło: Business Insider Polska

Udostępnij wpis

Profil zaufany ePUAP
Chcesz założyć profil zaufany dla związku zawodowego?
Nie wiesz jak to zrobić?
Interesuje Cię oferta szkoleniowa?
Skontaktuj się z nami - pomożemy!