Koniec zagrożenia epidemicznego. Organy statutowe związków zawodowych trzeba wybrać na nowo do 28 września.

Zarząd organizacji związkowej być może trzeba będzie wybrać na nowo. Argument, że wybory utrudniały epidemia i stan zagrożenia epidemicznego, przechodzi bowiem do lamusa. Możliwość wydłużenia kadencji, a co za tym idzie, również szczególna ochrona przed zwolnieniem, wynikała z art. 14i ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz…

Czytaj dalejKoniec zagrożenia epidemicznego. Organy statutowe związków zawodowych trzeba wybrać na nowo do 28 września.

Zmiany w prawie ważne dla działaczy związkowych

Projektowana ustawa o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz o niektórych innych ustaw wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz realizuje postulaty organizacji związków zawodowych.    Proponowane zmiany dotyczą: uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych; wprowadzenia szczególnej regulacji dotyczącej zabezpieczenia w sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia…

Czytaj dalejZmiany w prawie ważne dla działaczy związkowych

Reforma kas zapomogowo-pożyczkowych nie w pełni wdrożona. Wielu popełnia trzy kluczowe błędy.

KZP do 11 kwietnia 2023 r. musiały się dostosować do nowych przepisów. Analiza nowych statutów kas pokazuje, że wiele z nich odwołuje się jeszcze do starych, nieprawidłowych rozwiązań. Konsekwencje tych zaniedbań mogą ponieść nie tylko zarządy, lecz także wszyscy członkowie. Znaczna część kas tylko pozornie przeprowadziła reformę, wykonując dwie wymagane czynności, tj. uzyskując numer REGON i dostosowując statut do nowych zasad.…

Czytaj dalejReforma kas zapomogowo-pożyczkowych nie w pełni wdrożona. Wielu popełnia trzy kluczowe błędy.

Termin złożenia zeznania CIT-8 i sprawozdania finansowego w 2023 r.

Termin złożenia rocznego zeznania podatkowego (CIT-8, CIT-8AB) i zapłaty należnego podatku dla podatników CIT ma zostać wydłużony do 30 czerwca 2023 r. - tak przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany 16 lutego 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji. Nie ulega wydłużeniu termin na złożenie sprawozdania finansowego za rok 2022. CIT-8 wydłużony termin złożenia zeznania Obecnie podatnicy CIT…

Czytaj dalejTermin złożenia zeznania CIT-8 i sprawozdania finansowego w 2023 r.

Należysz do związku zawodowego przysługuje ci ulga podatkowa

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi ulgi podatkowej dla członków związku zawodowego wyjaśniamy jakie obowiązki z nią związane mają pracodawcy, zarządy związków zawodowych i jak w praktyce zastosować ulgę.   Zbliża się termin składania rozliczeń podatkowych PIT. Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy członkowie związku zawodowego, w tym także emeryci czy zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej mogą odliczyć ulgę z…

Czytaj dalejNależysz do związku zawodowego przysługuje ci ulga podatkowa

Polacy niezbyt chętnie zgłaszają mobbing

Rośnie świadomość Polaków w kwestii mobbingu, ale nie przekłada się to na realne zgłoszenia do PIP-u.   Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Pracy, w I połowie br. złożono do Państwowej Inspekcji Pracy 1003 skargi dot. mobbingu. W całym ub.r. odnotowano ich 2116, w 2020 roku – 1884, a w 2019 roku – 2085. Od stycznia do czerwca tego roku najwięcej…

Czytaj dalejPolacy niezbyt chętnie zgłaszają mobbing

UPL-1 pełnomocnictwo do podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych w e-Urzędzie skarbowym

W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych - poinformowało 1 września 2022 r. Ministerstwo Finansów. Nowa funkcjonalność to ułatwienie zarówno dla mocodawców, jak i pełnomocników. Razem z wprowadzeniem nowej usługi rozszerzono katalog pełnomocnictw, który użytkownicy serwisu chętnie przeglądają.   e-Urząd skarbowy (e-US) Serwis e-US to nowoczesny kanał komunikacji, który wciąż wzbogacamy o nowe…

Czytaj dalejUPL-1 pełnomocnictwo do podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych w e-Urzędzie skarbowym

Zmiany w kodeksie pracy cz. 3 – Nowe uprawnienie pracowników – urlop opiekuńczy

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają intensywne prace nad ostatecznym projektem nowelizacji Kodeksu pracy wdrażającej dyrektywy work-life balance. Jednym z nowych uprawnień jest urlop opiekuńczy.   W poprzednich częściach zmian w kodeksie pracy omówiliśmy zmiany dotyczące informacji o warunkach zatrudnienia (możesz o tym przeczytać tutaj ...) oraz regulacje dotyczące zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej (możesz o…

Czytaj dalejZmiany w kodeksie pracy cz. 3 – Nowe uprawnienie pracowników – urlop opiekuńczy

Zmiany w Kodeksie pracy cz. 2 – Siła wyższa a urlop na żądanie

W dniu dzisiejszym wyjaśnimy na czym będzie polegać nowe uprawnienie pracownika do zwolnienia od pracy, czyli tzw. zwolnienie z powodu działania siły wyższej i czym różni się od tzw. urlopu na żądanie. To już druga część opisu najważniejszych zmian w Kodeksie pracy, które ustawodawca planuje wprowadzić w najbliższym czasie. W pierwszej części opisaliśmy jak wyglądać będzie nowa informacja o warunkach zatrudnienia.…

Czytaj dalejZmiany w Kodeksie pracy cz. 2 – Siła wyższa a urlop na żądanie

Czy ma miejsce dyskryminacja bezrobotnych związkowców?

Dnia 18 sierpnia 2022 r. na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelski (RPO) ukazała się informacja o wystąpieniu RPO do Głównego Inspektora Pracy (GIP). Chodzi o prawa członków związków zawodowych. Zdaniem RPO związkowcy powinni mieć zapewnioną ochronę ciągłości członkostwa w związku zawodowym w okresie między rozwiązaniem stosunku pracy a formalnym uzyskaniem statusu osoby bezrobotnej.   Bezrobotny związkowiec jakie prawa? Przepis art.…

Czytaj dalejCzy ma miejsce dyskryminacja bezrobotnych związkowców?